سایز بندی نبشی | قیمت نبشی مشهد

سایز بندی نبشی

قبل از بررسی موضوع سایز بندی نبشی باید به شناخت نبشی و انواع آن پرداخته شود. از جمله پروفیل‌های پر کاربرد و کلیدی در صنعت ساختمان سازی نبشی است. سایز بندی نبشی بسته به انواع و کاربرد‌های آن متفاوت است و هدف از نوشتن این مقاله بررسی همین موضوع است. ما در این مقاله به همراه کارشناسان ‌آهن آلات قربان نیا به معرفی نبشی، بررسی انواع نبشی و سایز بندی آن‌ها و در انتها به کاربرد‌های نبشی اشاره خواهیم کرد.

‌آهن آلات قربان نیا مجموعه ای فعال در زمینه فروش ‌آهن آلات در مشهد انواع، پروفیل‌ها و مقاطع فولادی از کارخانه‌های تولید کننده معتبر مانند گروه صنعتی شکفته مشهد بدون واسطه است. در نتیجه خرید از ‌آهن آلات قربان نیا خریدی مطمئن، با کیفیت و بدون واسطه است. در همین راستا مجموعه قربان نیا همکاری‌های بسیار موفق با پیمانکاران و مجموعه‌های ساختمانی داشته است و پذیرای هر گونه همکاری در این راستا ‌می‌باشد. برای خرید و یا کسب اطلاعات بیشتر پیرامون نحوه شکل گیری همکاری با ما در تماس باشید.

مطالعه بیشتر: اعلام قیمت روز آهن در مشهد

مقدمه

پروفیل‌ها مقاطعی فولادی هستند که در صنایع مختلف کاربرد‌های بسیار مختلفی دارند. اگر بخواهیم به لحاظ لغوی پروفیل را بررسی نماییم نتیجه این است که؛ پروفیل به معنای مقطعی ثابت در طولی معین است. به همین دلیل است که به مقطعی که شکل T، H و یا V و L دارد به طور کلی پروفیل می‌گوییم. اما همه این پروفیل‌ها از یک نوع نیستند و هر یک بسته به شکل و کاربرد اسامی گوناگونی دارند حتی گاهی در یک نوع خاص با انواع مختلف روبه رو خواهیم بود. پروفیلی که به بررسی آن خواهیم پرداخت نبشی است.

مطالعه بیشتر: اعلام قیمت روز نبشی در مشهد

نبشی چیست؟

نبشی در مشهدنبشی پروفیلی L و یا V شکل است که در صنعت ساختمان سازی و حتی ماشین سازی از آن استفاده می‌شود. سایز بندی نبشی قطعا در کاربرد آن موثر است اما گاهی اوقات نیاز است که حتی به صورت دوبل از آن استفاده شود. به لحاظ ظاهری نبشی از دو بال ساخته شده است به همین دلیل است که آن‌ها را به حرف L و یا V تشبیه می‌کنند. بسته به زاویه بین دو بال به آن‌ها شکلی را نسبت می‌دهند. مثلا اگر زاویه بین دو بال 90 درجه یاشد نبشی L شکل خواهد شد و اگر زاویه 45 درجه باشد شکل V خواهد داشت.

چگونگی سایز بندی نبشی

علاوه بر پارامتر شکل، پارامتر دیگری نیز هست که تعیین کننده نوع و کاربرد‌های نبشی است. پارامتر دیگر سایز بندی نبشی است. نبشی‌ها ضخامت‌های مختلف دارند همچنین میزان طول بال‌های آن‌ها متفاوت از یکدیگر است و بالطبع کابرد‌های آن‌ها نیز متفاوت است.

اصول سایز بندی نبشی

منظور از آشنایی با اصول سایز بندی نبشی این است که بتوانید از روی مشخصات عددی آن، مشخصات ظاهری آن را حدس بزنید و با توجه به کاربرد مورد نظر خود خرید هدفمند انجام دهید. براساس استاندارد‌ها، اندازه‌ها بر حسب میلی متر ذکر می‌شود و طبق فرمول LXLXT نمایش داده می‌شود. بر طبق این فرمول LX میزان اندازه بال نبشی و T نشانگر میزان ضخامت است. بر همین اساس اندازه‌های فرضی 3*50*30 را در نظر بگیرید؛ بر طبق فرمول بالا اندازه یکی از بال‌ها 30 میلی متر، اندازه بال دیگر 50 میلی متر و ضخامت بال‌ها به صورت کلی 3 میلی متر است. نبشی‌ها براساس اندازه‌هایشان به دو دسته نبشی‌های بال مساوی و بال نامساوی تقسیم می‌شوند.

نبشی بال مساوی

نبشی بال مساوری در مشهدبه نبشی که میزان طول بال‌های آن با هم برابر باشد، نبشی بال مساوی می‌گویند. به عنوان مثال نبشی با مشخصات 3*30*30 نبشی بال مساوی نامیده می‌شود.

نبشی بال نامساوی

بر خلاف نبشی بال مساوی، نبشی که از دو بال با طول‌های مختلف ساخته شده باشد نبشی بال ‌نامساوی نامیده می‌شود. به عنوان مثال نبشی با اندازه‌های 40*30*3 نبشی بال نامساوی نامیده می‌شود.

تاثیرات سایز بندی بر وزن نبشی

از جهت اینکه وزن نبشی در قیمت آن بسیار تاثیر گذار است، لذا به این مولفه توجه ویژه ای می‌شود. میزان ضخامت نبشی و اندازه بال‌ها در وزن قطعا تاثیر گذار هستند. هر چه ضخامت نبشی بیشتر باشد و اندازه بال‌ها بیشتر باشد بالطبع وزن نبشی بیشتر خواهد بود به عنوان مثال نبشی با مشخصات 3*50*50 از نبشی 4*50*50 سبک تر است. نحوه محاصبه وزن نبشی نیز فرمول مشخصی دارد.

محاسبه وزن نبشی

وزن قابل محاسبه از فرمولی که در ادامه معرفی خواهد شد تقریبی خواهد بود اما همین تقریب دید کلی از وزن و در نهایت قیمت نبشی در مشهد به ما خواهد داد. فرمول محاصبه وزن تقریبی به صورت زیر است:

طول نبشی*ضخات نبشی*اندازه بال نبشی*2*7850

البته توجه داشته باشید که برای استفاده از این فرمول باید اندازه طول و ضخامت و اندازه بال را به متر تبدیل کنید و سپس در فرمول جایگذاری کنید و وزن حاصل از این محاسبه به کیلوگرم خواهد بود.

سایز بندی استاندارد

مرجع سایز بندی استاندارد ‌آهن آلات جدول اشتال است. در این جدول طول استاندار برای نبشی بال مساوی و یا نامساوی 6 تا 12 متر ذکر شده است. برای ضخامت و اندازه بال‌ها اندازه دقیق و مشخصی ذکر نشده است چرا که معیار سنجش استاندارد اندازه بال و ضخامت کاربری مورد نظر شما است چرا که برای استفاده‌های صنعتی نبشی با ضخامت کم غیر استاندارد تلقی می‌شود.

سایز بندی نبشی به طور کلی

به طور کلی سایز بندی نبشی در جدول اشتال از ضخامت 3 میلی متر تا 28 برای نبشی‌های با بال مساوی و از 3 تا 16 میلی متر در نبشی‌های بال نامساوی متغیر است. اندازه بال نیز در نبشی‌های بال مساوی از 20 میلی متر تا 200 میلی متر و در نبشی بال نامساوی از 20 میلی متر تا 250 میلی متر متغیر است. لازم به ذکر است که اندازه بال‌ها و ضخامتی که برای نبشی در نظر گرفته می‌شود کاملا متناسب است و نبشی با مشخصات 6*20*200 کاملا نامتناسب و غیر ممکن است.

سخن آخر

افرادی که به طور تخصصی وارد حوزه خرید و فروش ‌آهن آلات و پروفیل‌های فولادی می‌شوند باید با انواع سایز بندی نبشی و کاربرد‌های آن‌ها آشنایی داشته باشند، لذا بر آن شدیم تا با ارائه اطلاعات تخصصی و کامل کمک رسان شما در این راه باشیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر، خرید و یا فروش ‌آهن آلات با کارشناسان ‌آهن آلات قربان نیا در تماس باشید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!

09151591497